Vis: Valgt melding   10 nyeste   2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   Tidligere år

Nå blir strømmen dyrere

Året 2014 var varmt og billig, men i år går strømprisen opp 7 prosent, spår strømbyttetjenesten Elskling.no. For en vanlig husholdning betyr det rundt 600 kroner høyere strømregning.

- Fjorårets gjennomsnittlige spotpris ble på 24 øre/kWh, 18 prosent lavere enn i 2013 (30 øre/kWh) sier Jens Regnström, gründer og landssjef for strømbyttetjenesten ELskling.no.

Markedet forventer en kraftpris på rundt 26 øre/kWh i år. Det viser en fersk analyse fra ELskling.no basert på prisene på kraftbørsen Nord Pool. Hvis forventningene inntreffer øker strømutgiftene med 600 kr for en standard enebolig.

- I år venter vi at strømprisen vil øke med cirka 7 prosent. I 2015 øker også strømavgiften med ett øre til 13,65 øre/kWh. Det vil igjen øke husholdningenes strømutgifter ytterligere.

Varmt og billig 2014

I følge Meteorologisk institutt ble 2014 det varmeste året registrert på 100 år i Norge. Temperatur var 2,4 grader over normalen. Med mild vinter, rekordvarm sommer og våt høst minsket behovet for oppvarming samtidig som tilgangen på vann til kraftproduksjonen økte.

- En nesten halvert oljepris har også bidratt til å presse ned strømprisene i 2014, sier Jens Regnström.

- Lav oljepris senker også prisen på kull og gass. Der har redusert strømprisen i våre naboland, slik at Norge også kan importere strøm relativt billig etter behov.

Billigst spotpris

- Den lave strømprisen er aller best for husholdninger med spotpriskontrakt, og det merkes godt i lommeboken. Verst har det vært for husholdninger med variabelpris der prisbildet ikke har gjenspeilet de lave prisene på kraftbørsen, sier Jens Regnström.

En fordyrende faktor for norske husholdningers kjøp av strøm er nedgangen i den norske kronen. I løpet av 2014 steg eurokursen fra 8,3 til 9,0 NOK/EUR. Handelen på kraftbørsen Nord Pool foregår i euro. Isolert for valutaeffekten, innebærer det at kjøp av strøm ble cirka 8 prosent dyrere i 2014.

- De store prisdriverne framover blir temperaturen som direkte påvirker oppvarmingsbehovet, og nedbøren som påvirker vannkraftproduksjonen, sier Jens Regnström. Får vi et kaldere og mer nedbørfattig vær enn ventet, kan vi komme til å se høyere priser på begynnelsen av året.

* Sluttkurser fra Nordpool 2015-01-09

Forfatter:
Leder av elskling.no

Pressekontakt

Anne By Nazemi
21 49 95 00
anne.nazemi@zmartagroup.com

Sammenlign og bytt strømavtale

Sammenlign strømpriser fra alle strømleverandører i Norge og bytt strømavtale enkelt og kostnadsfritt. Strømkalkulatoren elskling.no hjelper deg å finne den strømavtalen som passer akkurat deg best.

Start ved å fylle inn boligens postnummer:

Sammenlign og bytt